Jdi na obsah Jdi na menu
 


8. 1. 2019

V Lotyšsku se nachází velmi podivné místo, které dříve ukrývalo obří sovětské vojenské zařízení

V Lotyšsku se nachází velmi podivné místo, které dříve ukrývalo obří sovětské vojenské zařízení


Dnes je městem duchů, ale dříve zde byl umístěn velký sovětský radar
V období studené války budoval Sovětský svaz rozsáhlé radarové systémy, které měly monitorovat nepřátelské aktivity v blízkosti hranic. Typickým příkladem je také opuštěné město duchů v Lotyšsku, které bylo dříve známé pod označením Skrunda-1. Dnes je toto opuštěné město oblíbenou destinací turistů a fotografů.

skrunda.jpg


Na první pohled se může zdát, že město Skrunda není ničím zajímavé. Pole, farmy a lesy připomínají stovky osad, které se nacházejí po celém Lotyšsku. Pouhých pět kilometrů západně se však tyčí brutalistické bytové domy bývalého tajného vojenského města, známého pod označením Skrunda–1.


Opuštěné tajemné místo je tak nejkomplexnějším příkladem socialistické výstavby a také připomínkou neudržitelnosti gigantické SSSR v dnešním Lotyšsku.
Opuštěná místa na území bývalého SSSR jsou do značné míry stejná jako ukrajinské město Pripyat, které bylo postaveno jako dělnická základna nedaleké jaderné elektrárny v Černobylu a bylo opuštěno v důsledku jaderné katastrofy. Příběhy opuštěných měst, které sloužily pro vojenské účely, jsou sice méně dramatické, jejich dnešní obraz je však naprosto stejný - stala se z nich města duchů.
Všechna opuštěná města v bývalém východním bloku mají společný jeden paradox, který umožnuje jejich existenci. Jsou totiž pro zaostalé státy příliš nákladné na obnovu, ale zároveň obrovské náklady přináší i jejich likvidace, a proto jsou ponechány přírodní erozi. Výsledkem je, že kdysi vzkvétající vojenská, vědecká a civilní komunita Skrunda-1 přecházela postupně od chátrání až po naprostou izolaci, která z ní dělá svým způsobem magické místo.
Ve městě Skrunda–1 bydlelo v době největšího rozkvětu přibližně 5000 lidí. Město mělo navíc výsostní postavení a roli v obranné strategii Sovětské svazu, protože se zde nacházela tajná radarová základna se systémem včasného varování před blížícím se jaderným útokem ze strany USA.
Uprostřed hustých březových lesů se nachází labyrint budov, továren, podzemních bunkrů o celkové rozloze přibližně 100 akrů. Kromě deseti velkých bytových domů zde nechybí supermarket, tělocvična, mateřská škola, dokonce ani nevěstinec.
Poslední obyvatelé z tohoto upadajícího města odešli v roce 1999, ale stále jsou tam ještě k vidění artefakty z jejich života včetně fotografií, nábytku, novin, léků, hraček, pracovních pomůcek a oblečení ze sovětské éry.
Po mnoha letech neúspěšných dražeb, drsných zim a chátrání se lotyšská vláda rozhodla znovu převzít kontrolu nad tímto místem. Předběžné plány zahrnovaly cestovní ruch i výrobu, ale nakonec bylo prosazeno pouze vojenské využití.
V roce 2015 lotyšská vláda oznámila, že polovina území bude přidělena místní armádě, kde by měla probíhat vojenská cvičení. Druhá polovina bude pronajata soukromým firmám za symbolickou cenu s podmínkou, že do objektů musí ročně investovat předem domluvenou částku.
Rozpad Sovětského svazu v roce 1991 a následné roztříštění republik odrážejí rozpad měst jako je Skrunda-1. Vojenská zařízení, kvůli kterým města vznikla, přestala být po rozpadu SSSR financována a v rámci totálního úpadku následně opuštěna i jejich obyvateli.
Studená válka mezi Sovětským svazem a USA byla obdobím, kdy vzniklo mnoho užitečných, ale také podivných a megalomanských projektů. Jedním z nich byl také vývoj takzvaného ekranoplánu, který nedávno Rusko obnovilo.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář